• bullet
  • Rejestracja
  • bullet
Artykuy: Konspekt ...

Nawigacja

Konspekt zajęc kompensacyjno -korekcyjnych z hipoterapią



Konspekt zajęc kompensacyjno -korekcyjnych z hipoterapią




KONSPEKT ZAJĘC
KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
Opracowała:
Uczestnicy Zajęć: Chłopiec z mzgowym porażeniem dziecięcym pod postacią obustronnego porażenia kurczowego wiek 7 lat.
Miejsce Zajęć: Ośrodek Hipoterapii- Odkryta Ujeżdżalnia
Forma prowadzenia Zajęć: indywidualnie prowadzone przez 2 osoby: terapeutę-rehabilitanta i osobę prowadzącą. konia.
Czas trwania: 30 min

ZASTOSOWANIE FORM HIPOTERAPII

Terapeutyczna jazd konna: pacjent bez wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń , poddawany jest ruchom konia w rżnych pozycjach ( np. siedzenie przodem, tyłem, w leżeniu)
Rehabilitacja konna: pacjent poza terapeutyczna jazdą konną wykonuje ćwiczenia w rżnych pozycjach pod okiem fizjoterapeuty.
Terapia z koniem: ktrej istotą. jest emocjonalny kontakt pacjenta z koniem , sytuacja terapeutyczna, a nie sama jazda(pacjent nie musi siedzieć na koniu).Efektem terapeutycznym jest poprawienie komunikacji pacjenta ze światem zewnętrznym.
CELE GŁWNE

Przywrcenie sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie przy
wykorzystaniu form hipoterapii.
CELE SZCZEGLOWE

-normalizacja napięcia mięśniowego (wywołana łagodnym rytmicznym kołysaniem podczas
chodu konia oraz ciepłem jego ciała)
-kodowanie w mzgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu
-hamowanie odruchw patologicznych(przez odpowiednie ułożenie lub posadzenie dziecka
na koniu)
- doskonalenie rwnowagi i koordynacji wzrokowo- ruchowej, a także orientacji w przestrzeni (konieczność utrzymania się na ruchomym podłożu)
- poprawa reakcji obronnych (opieranie rąk na grzbiecie konia)
- stymulacja i normalizacja czucia powierzchniowego.
- zwiększenie poczucia własnej wartości
- zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych
- rozwijanie pozytywnych kontaktw emocjonalnych.

PRZYBORY: kłko typu ?ringo?

OPIS ĆWICZEŃ

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Opuszczenie przez dziecko wzka i podejście do konia
2. Przywitanie się z terapeutą i koniem (klepiąc go i głaszcząc po szyi raz jedną i raz drugą ręką)
Na te dwie czynności pacjent ma 3 minuty
3. Wsiadanie (dziecko wsiada z rampy z pomocą terapeuty lub metodą klasyczną z pomocą.
Terapeuta czuwa nad prawidłowością wsiadania i pomaga pacjentowi.
4. Dziecko siedząc na koniu wykonuje 2-3 okrążenia dla oswojenia się z ruchem i uzyskaniu prawidłowego dosiadu.
Terapeuta kontroluje prawidłowość dosiadu.
Na kolejne dwie czynności pacjent ma 2 minuty.

CZĘŚĆ GŁWNA


5. Ćwiczenia rwnoważne w stepie przodem do kierunku jazdy.
Terapeuta objaśnia jakie będą ćwiczenia do wykonania i wydaje polecenia, oraz koryguje dosiad, ułożenie ng, głowy.
a) dziecko nakłada ringo raz na prawą rękę raz na lewą rękę
b) dziecko jedzie z rękami uniesionymi na bok
c) zabawa w ?łapanie much?, terapeuta wskazuje na rżne miejsca na grzbiecie i szyi konia, oraz wydaje polecenie, dziecko ma za zadanie szybkie nakrycie miejsca obiema rękami tak jakby łapało muchę .






Przykadowe prace

Przyroda

Przyroda Kochasz kwiaty, kochasz słońce, Kochasz ptaki i lato gorące. Zniecierpliwieniem oczekujesz lata I słońca, ktre po niebie łata Szumy drzew, łaskoty trawy to twoje najlepsze zabawy. Nie umiesz żyć bez przyrody Jak bez wody? Zwierzęta kochają c...

Szantaż emocjonalny – jak obronić się przed manipulacja i wykorzystaniem. Do szantażu trzeba dwojga

Szantaż emocjonalny – jak obronić się przed manipulacja i wykorzystaniem. Do szantażu trzeba dwojga Do szantażu trzeba dwojga. To duet a nie występ solowy i nie może się odbyć bez aktywnego uczestnictwa ofiary szantażu. Często wydaje się inaczej i prbujemy us...

Analiza i interpretacja wiersza Aleksandra Puszkina "Prorok" - charakterystyka wizerunku romantycznego poety.

Analiza i interpretacja wiersza Aleksandra Puszkina "Prorok" - charakterystyka wizerunku romantycznego poety. Aleksander Puszkin, autor utworu "Prorok", był wybitnym poetą rosyjskim, tworzącym w epoce romantyzmu. Autor w wierszu zastosował lirykę bezpośrednia, a podmiotem liryczn...

Biografia - Jan Bytnar.

Biografia - Jan Bytnar. Jan Bytnar Ojciec Janka - Stanisław Bytnar, pochodził ze wsi Ostw. Uczestniczył w walkach o niepodległość. Był nauczycielem, harcerzem. Przekazywał synowi wartości, ktrymi sam się kierował w życiu. Aresztowany wraz z Jankiem, zginą...

Smog

Smog Smog to zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłw i toksycznych gazw, ktrych źrdłem jest głwnie motoryzacja i przemysł. To słowo powstało w angielskim obszarze językowym z połączenia dwch wyrazw , a mianowicie słowa “smoke...

Legenda o Janie i Cecylii - Nad Niemnem

Legenda o Janie i Cecylii - Nad Niemnem Legenda o Janie i Cecylii wyjaśnia pochodzenie rodu Bohatyrowiczw. On był chłopem ,a ona wysoko urodzoną dziewczyną. Nikt nie znał ich nazwiska .Wiadomo było tylko, że pochodzili z Polski. Przybyli na Litwę około sto lat po przyjęciu ...

Faut-il interdire les voitures en ville?

Faut-il interdire les voitures en ville? Nous ne pouvons pas imaginer nos vies sans une voiture. Avec cela nous pouvons voyager n'importe ou et n'importe quand nous voulons. Mais faut-il l’interdire en ville ? Premierement, les voitures sont les plus grands polluants de l'air dans les villes. Ils mettent le gaz d&#...

Wspłkochać przyszłam nie wspłnienawidzić – opowiedz o sprzeczności między uczuciem siostry, a bezdusznym prawem.

Wspłkochać przyszłam nie wspłnienawidzić – opowiedz o sprzeczności między uczuciem siostry, a bezdusznym prawem. Tragedia Antygony miała podłoże moralne. Bohaterka była wewnętrznie rozdarta, gdyż z jednej strony chciała być posłuszna krlowi,...

Zobacz wszystkie

Nawigacja

Tagi

studia szkoa streszczenie notatka ciga referat wypracowanie biografia opis praca dyplomowa opracowania test liceum matura ksika

Prawa

Do g?ry